Dış Mekan Çekimi

Dış Mekan Çekimi Nedir?

Stüdyolarda üstüne üstüne gelen dört duvar arasından sıyrılmana biz dış mekan çekimi diyoruz. Ülkemizde ki mazisi çok fazla olmayan ama özellikle son birkaç yıldır stüdyoları kapanma noktasına getiren bu natürel akım, bizi de fazlasıyla sarmış durumda. Gerçi benden stüdyo fotoğrafçısı olmaz o ayrı. Denizi görmeden yaşayamam ben, güneşi görmeden yapamam.

Öyle bir zamana geldik ki artık, kapalı duvarlar arasında, yapay ışıklar ve yapay arka fonlarla çekim yapmaya alışkın çoğu profesyonel stüdyo fotoğrafçısı hiç benimsemedikleri ve kırk kere reddettikleri dış mekan fotoğrafçılığına boyun eğmek zorunda kaldılar. Ama stüdyoyu hiç benimsememiş ve gün ışığını doğru kullanma yeteneğini çoktandır elinde bulunduran freelance (bağımsız/özgür) fotoğrafçılar, stüdyo fotoğrafçılığına saplanıp kalanlara karşı ciddi bir fark elde ettiler.

Dış mekan da argüman çok fazla ve anlık olur benim için. Mesela sokaktan geçen bir bisikletli de olur, ters ışıkta kullanacağım bir ikinci çift veya güneşten alacağım hüzme ile fotoğrafa düşüreceğim bokeh de olabilir. O an ki ruh halim fotoğrafıma da yansır, çekimdeysem eğer muhtemelen aklımda sadece aşk vardır ve bir de kırmızının tonları… Yani çok kaba tabirle açıklamak gerekirse bir dış mekan çekimi, çekimden önce birlikte karar verdiğimiz mekanların ilkinde kuaförden hemen sonra başlayıp kafanızın estiği gibi çekim yapma işine denir. Bana göre; çay molasının bile olduğu karnaval günü demektir.