Sıkça Sorulan Sorular

Gün içindeki tüm detayları, sizin çevrenizde gelişen olayları, yanınızda yer alanları da çekiyoruz elbette. Çalıştığımız süre boyunca kurgusal olarak dış mekân fotoğraflarınızın çekimini gerçekleştiriyoruz. Poz verdirmek için elinizle, kolunuzla oynamayız biz sadece o anda olan doğal anları yakalarız ve ortaya muhteşem görüntüler çıkar.
Bizim için hiçbir şekilde sakınca yok ancak, çekimlerde istediğiniz pozları vermek konusunda zorluk çekebiliyorsunuz. Her ne kadar ‘ben rahat olurum’ deseniz de genelde bir frekans sorunu yaşanabiliyor. Çekim esnasında fotoğrafçınızla baş başa olmanız sizin yararınıza olacaktır. Şayet toplu fotoğraflar istenilecekse, bunlar belirlenen son mekânda gerçekleştirilebiliyor.
Düğün gününüzün sabahı, genelde kuaförünüzde başlayarak dış çekimi ve evden çıkma gibi kültür öğelerini de içine alan, genelde ilk dans veya nikâha kadar tüm gününüzün belgesel şeklinde ölümsüzleştirildiği çekim seansına düğün hikâyesi diyoruz.
Dış mekân çekimleri genelde kuaförün hemen ardından başlayan ve daha önce karar verilen ilk mekânda çiftimiz ile buluşmamızla başlar ve ortalama bir sürede sona erer. Bu ortalama süreye ise çiftle birlikte karar verilir.
Bu konuda hemen herkesin düğün gününden önce çekinceleri oluyor. Bu kadar tecrübenin arkasından bizi artık fotoğrafçı olarak görmüyorsunuz. Biz o gün, sizden önce defalarca düğün görmüş kişiler olarak adeta birer nedime, birer sağdıç gibi oluyoruz. Sonuç olarak da “İyi ki vardınız” cümlesini duyuyoruz ve bu bize inanın büyük mutluluk veriyor.
Normal şartlarda profesyonel bir saha fotoğrafçımız ve yanında bir asistanı ile çekime hazır olur ancak gerek görülmesi halinde bu sayı +/- olarak değişebilir. Düğün Hikâyesi çekimlerimizi ise gelinin yanında bir profesyonel fotoğrafçı ve damadın yanında yine bir fotoğrafçı olacak şekilde planlıyoruz. Kimi zaman (aynı yerde hazırlanma gibi durumlarda) 2. fotoğrafçıya ihtiyaç olmuyor.
Tabii ki, biz her çiftimizle düğünden önce en az bir kere oturup bir süre sohbet etmeyi tercih ediyoruz. Bu sayede sizin nasıl bir konsept istediğinizi daha kolay anlayabiliyoruz. Çekimden önceki hafta da sizinle tekrar temasa geçip son programınızı öğreniyoruz. Zaten düğüne kadar sürekli telefon ya da e-posta (info@suleymankumas.com) ile bizimle iletişime geçerek ücretsiz koçluk alabilir, düğün öncesi tüyoları bizden dinleyebilirsiniz.
Bu gibi durumlar dolayısıyla çiftlerimize genelde esnek tarih (yani düğünden önce ya da sonra ki bir haftayı tercih etmelerini) tavsiye ediyoruz. Ancak yine de o gün çekim yapmak zorunda kalırsak sizin için hazırladığımız bir B Planı olduğundan kuşkunuz olmasın. Yağmur yağışı, yaz günlerinde dik gelen güneş ışınları gibidir ve aynı şekilde rahatsız edebilir. Bu etkiyi ortadan kaldıracak profesyonel teknik bir ekipmana sahip olsak da siz gözlerinizi yoğun güneş dolayısıyla tam açamadığınızda, çekim anının yağmurlu bir günden farkı kalmaz. Bu sebeple tüm öngörüleri düşünerek mekân belirlemesi yapıyoruz.
Çekim anında kullandığımız donanımlar en az ofis arkadaşlarımız kadar profesyonel ve piyasanın çok üstünde ki cihazlardır. Nikon D800 makinemizin yanında; 70-200, 24-70, 14-24, 85mm, SB910 harici flaş kullanıyoruz. Yedek donanım olarak ise Canon Mark III makinemiz ile uyumlu sabit 35mm, 24-70 ve Canon 60D makinemiz ile uyumlu 17-50, 70-300, 11-16 ve 50mm kullanıyoruz. Bunların yanında, çekimimize yardımcı donanım olarak gerekli reflektör, monopod, tripod ya da çeşitli donanımları çekime geldiğimiz araçlarımızda barındırıyoruz.
Sizin için çekim anında en iyi donanımları kullanıp burada elde edeceğimiz eğlenceli ve birbirinden duygusal kareleri yine profesyonel programlarla buluşturuyoruz. Çekimlerimizi, RAW + JPEG formatlarda gerçekleştiriyoruz. Aslında, çekim anı buz dağının su üzerinde görülen bir ucudur, suyun altında görünmeyen ve büyük önem arz eden diğer büyük yarısı bizi beklemektedir. Bu kısma ise biz retouch birimi diyoruz.
Şehir içi mesafelerde, firmamızda hazır bulundurulan iki adet araç ile sizlere hizmet vermekteyiz. Ancak zaman zaman çiftlerimiz bizimle baş başa gitmek isteyebiliyor. Buna çekim öncesi ya da çekim anında da karar verebilirsiniz nasıl olsa araçlarımız her zaman sizin için hazırda bekletilmektedir.
Evet, 31 Aralık 2015 tarihine kadar geçerli olan Türk Hava Yolları ile yurt içi her yöne ücretsiz ulaşım ve konaklama kampanyamız sona ermiştir. Bu tarihten itibaren Trabzon şehri dışında ki her çekim bedeli, mesafe koşulları ve biletleme durumuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bugüne kadar başta İstanbul, Ankara, Ordu, Kapadokya, Samsun, Muğla, Giresun, Malatya, Rize, Kayseri başta olmak üzere birçok şehir ve Almanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Fransa gibi pek çok ülkede çekimlerde yaptık. Yurt dışında ki çekimler için ise vize harcı dâhil konaklama, biletleme ve transfer bedelleri çifte aittir. Son olarak, çiftin özel bir talebi olmadıkça ya da biz gerek görmedikçe il dışı ve yurt dışı çekimlerine asistanlarımız gelmez.
Albümünüzde dilediğiniz kadar fotoğraf kullanabilirsiniz. Ancak 20 sayfa bir albümde ortalama 25 ila 30 fotoğraf seçmeniz eftaldir. Daha fazlasını seçtiğinizde diğer fotoğraflarınız küçülecek ve etkisi azalacaktır. Ama sayfalarınızdan bir tanesi kolaj olarak ayırabilir ve bu sayfaya dilediğiniz kadar fotoğrafı kolaj yaptırabilirsiniz.
Şehir içi mesafelerde, firmamızda hazır bulundurulan iki adet araç ile sizlere hizmet vermekteyiz. Ancak zaman zaman çiftlerimiz bizimle baş başa gitmek isteyebiliyor. Buna çekim öncesi ya da çekim anında da karar verebilirsiniz nasıl olsa araçlarımız her zaman sizin için hazırda bekletilmektedir.
Evet, çözüm ortaklarımız sayesinde salonda fotoğraf ve video hizmetleri de sunmaktayız.
Elbette, paketinizle birlikte belirlediğimiz şekilde havadan görüntüleme imkânı da sunuyoruz. Havadan görüntüleme çalışmalarımız, insansız hava aracımız sayesinde 4K çekim kalitesiyle sunulmakta ve yerden iki bin metreye kadar çıkabilmektedir.
Kapak fotoğrafınız dâhil, albüm içinde kullanılacak olan sayfalar ya da diğer tüm ürünleriniz üretime girmeden önce sizin onayınıza sunulur ve şayet gerek duyulursa revizeleri tamamlanarak üretime gönderilir.
Siz seçimlerinizi yaptıktan sonra süreç başlıyor ve ortalama 2 ay içerisinde albümlerinizin kalite kontrolü bitmiş ve paketlenmiş olarak teslim alıyorsunuz. Bu süre sezona bağlı olarak +/- olarak değişkenlik gösterebilir.
Elbette, fotoğraflarınızın hiçbiri silinmez. Hatta size özel tasarlanmış DVD kutusunda fotoğraflarınızın tamamını en yüksek çözünürlük kalitesinde alabilirsiniz. Hem de çekimden sadece bir gün sonra.
Fotoğraflarınızı kaybetmeniz halinde fotoğraflarınızın yedeklerini, çekim yapıldığı tarihten sonra 6 ay içinde işlenmemiş hallerini, 12 ay içerisinde ise işlenmiş hallerini ofisimizden teslim alabilirsiniz hem de bunun için hiçbir ücret ödemezsiniz, biz sizin yerinize fotoğraflarınızı yedekleriz. Belirlenen tarih aralıklarından sonra fotoğraflarınız arşivimizden kaldırılabilir.
Evet mimarım. Ancak ben şuan için çiftlerimin ve bizimle anlaşma sağlayan diğer marka ve firmaların hayatlarını inşa ederek mutlu oluyorum. Birden fazla üniversiteden mezun olmama rağmen sevdiğim ve ömür boyu yaparak mutlu olacağımı düşündüğüm işi yapıyorum ve 2014 yılından beri fotoğrafçılık üzerine bir iş yeri sahibi olarak vergilendiriliyorum. Sizinle, ben dâhil ofisimizde ki güler yüzlü hizmetleriyle sizi memnun edecek olan ekip arkadaşlarımız her zaman ilgilenecektir, bu konuda bir kuşkunuz olmasın. Bizimle çalışan her ekip arkadaşım benim gibi aynı özveri ve ilgiyi kaygı edinir ve en az benim kadar profesyonel çalışır. Çekim günü sizinle olacağım diye bugünden söz vermek, takdir edersiniz ki çok afaki olur ancak il dışında olmadığım tüm zamanlarımın neredeyse tamamını sizinle geçiriyorum.
Hem de seve seve. Stajyerlik konusunda yeterli kadro olması halinde siz de ekibimize dâhil olabilirsiniz. Zaten bununla alakalı, üniversitelerden gelen teklifleri değerlendirerek her sene anlaştığımız üniversitelere fotoğraf atölyeleri kuruyor, yaz kampları düzenliyor hatta söyleşilere davet alıyoruz. Bugüne kadar Köyceğiz’de, Midyat’da ve İstanbul’un çeşitli yerleri dâhil olmak üzere yurt dışında ise 17 ülkede çeşitli eğitimler verdik. Yeter ki fotoğrafçılığa ticari bir meta gibi değil de mutlu olarak mutlu etme sanatı gibi bakın. Fotoğrafçılığı endüstriyelleştirmeyin. Hatta bunu açık bir davet olarak kabul edin ve gelin iki lafın belini kıralım…
Çekim yapılmasını istediğiniz tarihi almak için o gün için, paket fiyatınızın üçte biri olan kısmını ön ödeme olarak size vereceğimiz hesap numarasına yatırıp, sistemimizden kendinize dosya açtırmalısınız. Sonrasında ise çekim gününe kadar dilediğiniz şekilde ve miktarda ödeme yapabilirsiniz. Tek ricamız, çekim gününe kadar ödemenin tamamı bitmiş olmalıdır.